دیدگاه های دیگران

سخن عمیق خلیفه عباسی پیرامون شکوه مرقد امام حسن عسکری (ع)

علی بن عیسی اربلی (صاحب کشف الغمّه) مینویسد: بعضی از اصحاب برای من حکایت کردند که مستنصر (سی و ششمین خلیفه عباسی) [متوفی ۶۴۰ ه.ق یک بار به سامرّا رفت و در آنجا برای زیارت کنار قبر امام هادی و امام حسن عسکریعلیهما السلام رفت، سپس از آنجا به کنار قبر خلفای بنی عباس از پدران و خاندانش رفت، دید قبر آن خلفا در زیر قبّهای ویران شده قرار گرفته است که باران بر آن میبارد و فضله پرندگان در هر جای آن دیده میشد.
شخصی به خلیفه گفت: شما با اینکه خلفای روی زمین و شاهان دنیا هستید و همه امور در این جهان به دست شما است؛ ولی (چرا) قبر پدران شما به این وضع (کثیف و حقیر) است، و (چرا) کسی به زیارت قبر (این شاهان) نمیآید و کسی هم از آنها یاد نمیکند؛ ولی قبرهای علویان همانگونه است که میبینی، (حرمهای آنها) با پردهها و قندیلها و چراغ و فرش و زیلوها آراسته گشته و دارای خادم و فرّاش و شمع و عود و سایر چیزهاست؟!
خلیفه در پاسخ گفت: هذا أمر سماویّ، لا یحصل باجتهادنا؛ این موضوع، یک امر آسمانی و ملکوتی است که با کوشش ما به دست نمیآید، و اگر ما مردم را به توجّه نمودن به قبور پدرانمان (خلفای عباسی) وادار کنیم، (مردم) نمیپذیرند و انجام نمیدهند.
آری باید گفت که خلیفه پاسخ درستی داد؛ زیرا اعتقادات، با تحمیل و اجبار حاصل نمیگردد و کسی قادر نیست که عقاید قلبی را به مردم تحمیل کند.(۹۱)
برگرفته از کتاب سیری در زندگانی امام حسن عسکری علیه السلام نوشته: محمد حسین زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *