زندگینامه

مختصری از زندگانی امام حسن عسکری علیه السلام

مختصری از زندگانی امام حسن عسکری علیه السلام
امام حسن عسکری علیه السلام یازدهمین پیشوای شیعیان در ماه ربیع الثانی سال ۲۳۲ ه.ق به دنیا آمد. در تعیین روز ولادت ایشان اختلاف است. علاّمه مجلسیرحمه الله فرمودهاند: روز جمعه هشتم ماه ربیع الثانی، بعضی دیگر دهم و بعضی شب چهارم نیز گفتهاند. شیخ حرّ عاملیرحمه الله نیز به همین اختلاف اشاره کرده و در ارجوزه خود تاریخ تولّد آن حضرت را در دو بیت بیان فرمودهاند:
مَوْلِدُهُ شَهْرُ رَبِیعِ الآخِرِ
وَذاکَ فِی الیَوْمِ الشَّرِیفِ العاشِرِ
فِی یَوْمِ الاِثْنَیْنِ وَقِیلَ الرّابِعُ
وَقِیلَ فِی الثّامِنِ وَهُوَ شایِعٌ
«زادروز امام حسن عسکری علیه السلام در روز شریف دهم ماه ربیع الآخر (ربیع الثانی)، در روز دوشنبه بوده است و به گفته بعضی: در روز چهارم آن ماه و به قول دیگر: روز هشتم ماه ربیع الآخر (ربیع الثانی) به دنیا آمد. این قول مشهور است.»
ایشان در مدینه طیّبه متولّد شدند، اسم شریف آن حضرت «حسن»، و کُنیهاش «ابومحمّد» است و مشهورترین القابش زکیّ و عسکری است؛ همچنین به آن حضرت و پدر و جدّ بزرگوارشان علیهم السلام «ابن الرضا» میگفتند. نام مادر بزرگوارشان «حُدَیث» و به قولی «سلیل» و جدّه(۲) نیز گفتهاند.(۳) نامهای دیگری چون: «سوسن»(۴) و «حدیثه»(۵) برای ایشان ذکر شده است، ایشان از بانوان شایسته و بامعرفت بوده و در ارجمندی مقام ایشان همین بس؛ که بعد از شهادت امام حسن عسکری علیه السلام، این بانوی بزرگوار پناه و مرجع شیعیان بود.
شیخ صدوقرحمه الله از احمد بن ابراهیم چنین نقل میکند که: من نزد حکیمه دختر امام جواد علیه السلام – خواهر امام هادی علیه السلام – رفتم و از پشت پرده با ایشان سخن گفتم و پرسیدم: دینت چیست؟ ایشان امامان علیهم السلام را یک به یک نام بردند و در پایان نام حضرت حجّه بن الحسن را به زبان آوردند.
از ایشان پرسیدم: این فرزند (امام زمان عجّل اللَّه تعالی فرجه الشریف) در کجاست؟ ایشان گفتند: پنهان است.
دوباره پرسیدم، پس شیعیان به چه کسی پناه ببرند؟ ایشان گفتند: «به جدّه، به مادر امام حسن عسکری – مادربزرگ امام زمان علیه السلام – پناه ببرند.
پرسیدم: «آیا از کسی پیروی کنم که وصیّ او یک زن میباشد؟ حکیمه در پاسخ گفت: «به امام حسین علیه السلام اقتدا کن که آن حضرت برحسب ظاهر، به خواهرش زینب کبریعلیها السلام وصیّت کرد، و هر علمی که از جانب امام سجّاد علیه السلام میرسید، برای مخفی داشتن امام سجاد علیه السلام به حضرت زینبعلیها السلام نسبت داده میشد.(۶)
از آنجایی که امام حسن عسکری علیه السلام به دستور خلیفه عباسی در سامرّا و در محلّه عسکر (محل سکونت سپاهیان حکومت عباسی) سکونت اجباری داشتند، به همین دلیل به ایشان عسکری میگویند.
ایشان ۲۲ ساله بودند که پدر بزرگوارشان به شهادت رسید و به مدت شش سال امامت شیعیان را برعهده داشتند، عمر شریفشان ۲۸ سال بود و در سال ۲۶۰ ه.ق به شهادت رسیده و در خانه خود در سامرّا کنار مرقد نورانی پدر بزرگوارشان امام هادی علیه السلام به خاک سپرده شدند.(۷)
برگرفته از کتاب سیری در زندگانی امام حسن عسکری علیه السلام نوشته: محمد حسین زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *